05.05.2010

Akademia Orlika

5 maja (środa), Warszawa

Start drugiej edycji Akademii Orlika wzbudził u nas olbrzymie zainteresowanie. Sala Muszlowa resortu sportu, gdzie zorganizowano konferencję prasową, przy Senatorskiej pękała w szwach.

Program dla dzieci w wieku od 6 do 8 lat zostanie przeprowadzony na 100 gminnych Orlikach. Jego celem jest zachęcenie jak największej liczby kilkulatków do regularnego uprawiania sportu.

Akademię Orlika organizuje Bank Zachodni WBK razem z Polskim Stowarzyszeniem Byłych Piłkarzy, przy współpracy władz samorządowych. Patronat nad programem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Pilotażowa edycja programu rozpoczęła się w lipcu 2009 roku. Zajęcia dla 300 dzieci były prowadzone na 11 boiskach w województwach dolnośląskim, łódzkim, mazowieckim i pomorskim.

Zajęcia prowadzone są według autorskiego programu szkoleniowego Akademii Orlika przez profesjonalnych trenerów piłkarskich, którzy posiadają także niezbędne przygotowanie pedagogiczne, szczególnie istotne w pracy z młodymi adeptami futbolu.

Doświadczenia najlepszych klubów piłkarskich świata, takich jak FC Barcelona dowodzą, że pracę z przyszłymi piłkarzami warto zaczynać już w wieku kilku lat – zauważa Dariusz Dziekanowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy. 28 kwietnia w Warszawie odbyło się szkolenie wszystkich trenerów Akademii Orlika. Swoją wiedzę przekazywały trenerskie legendy, m.in. Joan Vila Bosch, wychowawca Xaviego Hernandeza.

/spa/