20.09.2008

Bydgoska dwunastka wspaniałych

Bydgoszcz, 20 września (sobota), Stadion Miejski

Ostatniego dnia finałów XIII Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa rozegraliśmy w Bydgoszczy mecz z drużyną miejscowych gwiazd. Wystąpili w niej były halowy mistrz świata w wieloboju Sebastian Chmara oraz brat Zbigniewa Bońka – Roman. Specjalnością rywali były precyzyjne przerzuty.

Bodaj po raz pierwszy, trener, odnosząc się do naszego występu, tak często powtarzał słowo „Doskonale”. Niestety, przegraliśmy 1:2.

Naszą największą bolączką okazała się skuteczność. Zmarnowaliśmy przynajmniej pięć „setek”. W drugiej połowie trzy razy sprawdzaliśmy wytrzymałość bramki na stadionie Stadionie Miejskim im. Zdzisława Krzyszkowiaka (dawniej Zawiszy).

 

Na pewno mogliśmy uniknąć straty pierwszego gola. Drugą bramkową akcję – już w doliczonym czasie – rywale rozegrali znakomicie.

Z trudem udało nam się skompletować skład na ten wyjazd. Uratował nas gościnny występ Marka Wojdyny z Orange. Graliśmy bez zmian, dlatego rozsądnie musieliśmy gospodarować siłami. Swoje robiła niska temperatura. Na szczęście nie padało. Dopiero pod koniec spotkania zaczęło kropić.

Trener postarał się o kilka niespodzianek w ustawieniu. Jacek Kowalski i Marek Skalski, którzy wystąpili na bokach obrony, należeli do najjaśniejszych punktów drużyny.

Po raz pierwszy po dłuższej przerwie mecze finałowe „Wielgusa” rozgrywano przy sztucznym świetle. Gośćmi specjalnymi byli ludzie ze sztabu reprezentacji Polski z trenerem Leo Beenhakkerem na czele.

Zwycięskie ekipy 11-latków UKS MOSP Jagiellonia Białystok (chłopcy) oraz MUKS Praga Warszawa (dziewczynki) w nagrodę pojadą do Bratysławy na mecz eliminacji mistrzostw świata 2010 ze Słowacją.

Bydgoszcz 006

W finałach rozegranych w Bydgoszczy wzięło udział blisko 320 młodych zawodników i zawodniczek z 32 drużyn. Najlepsze zespoły zostały wyłonione poprzez eliminacje powiatowe i wojewódzkie. Łącznie o prawo gry w wielkim finale walczyło w tym roku ponad 20 tys. piłkarzy, w tym aż 6 tys. dziewcząt.

Patron turnieju, zmarły tragicznie w 1996 roku Marek Wielgus, był działaczem i fotografem sportowym. Wraz z Lesławem Ćmikiewiczem był jednym z pierwszych organizatorów Uczniowskich Klubów Sportowych oraz inicjatorem turniejów mini piłki nożnej dla dzieci zrzeszonych w UKS-ach.

Drużyna Bydgoszczy – Dziennikarze 2:1 (0:0). Gol: Pyffel na 1-1 po akcji Wojdyny.

Reprezentacja Dziennikarzy: Kiryluk (Polsat) – Kowalski (Nowy Dwór Mazowiecki), Sikora (Polsat), Zubilewicz (TVN), Skalski (GigaSport)- Sołdan (GigaSport), Tuzimek (nSport), Kocięba (PZPN), Gołos (Orange), Wojdyna (Orange) – Pyffel. Trener Wojciech Jagoda.

/spa, pap/