28.06.2007

Chiny, dzień 9. (wideo)

Szanghaj/Moskwa

Drogę na lotnisko Pudong pokonaliśmy koleją magnetyczną. Trasę o długości 30 kilometrów przejechaliśmy w 7 minut – pociąg pędził 431 km/h !!! Dla porównania rekord Roberta Kubicy w bolidzie F1 wynosi ok. 340 km/h.

Shanghai Maglev Train (Shanghai Transrapid) to pierwszy na świecie komercyjny odcinek kolei magnetycznej. Budowę linii rozpoczęto w 2001 roku i oddano do użytku 1 stycznia 2004 roku. Pociągi na tej trasie mogą osiągnąć 350 km/h w ciągu 2 minut. Podczas prób testowych pociąg osiągnął prędkość 501 km/h !!!

Lot do Moskwy zajął nam 9 godzin. Niestety w stolicy Rosji zaczęły się problemy. Już na pasie startowym, gdy samolot szykował się do odlotu pilot zgłosił „małe problemy techniczne„. Nie były takie małe…. Zostaliśmy uziemieni na kilkanaście godzin w lotniskowej poczekalni, ponieważ Rosjanie nie zapewnili nam hotelu. Noc spędziliśmy na podłodze w restauracji… O tym skandalu poinformowaliśmy macierzyste redakcje. Sprawę relacjonowały m.in. TVN 24 i RMF FM. Wykończeni, wylądowaliśmy w Polsce w piątek przed południem.

Nic nie odbierze nam jednak fantastycznych wspomnień z Chin! Na przykład takich, jak Mariusza Jankowskiego: Nie ma na świecie chyba drugiego takiego miejsca gdzie na ulicy można kupić Rolexy dla całej rodziny 🙂

Smog i brak słońca nad Pekinem. Trudne i smutne w sumie miasto. Nie chciałbym w nim mieszkać. Wrażenie robiły też dzieci w szkole, które niemal wszystko wykonywały na rozkaz. Może nie w dosłownym znaczeniu ale niewiele tam brakowało do prawdziwego wojskowego drylu….

Reportaż z Chin możesz zobaczyć na naszym kanale YT

PS. W uzupełnieniu, wyniki konkursu rodzin olimpijskich. Niestety, Januszowi Taterze nie udało się wygrać, ale warto zwrócić uwagę że miał blisko 13 tysięcy rywali.

/spa/