24.09.2009

Gratulacje dla Doroty!

19 września 2009

Marcin Dorociński zdobył nagrodę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nagroda tym cenniejsza, że świętujemy 100-lecie polskiej kinematografii.

„Dorota” zagrał w czarnej komedii „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza.

Uhonorowany Złotymi Lwami polski kandydat do Oskara to zrealizowana w konwencji czarnej komedii, filmu noir i thrillera historia rozgrywajšca się w Warszawie w mrocznych czasach stalinizmu, w 1952 roku. Głównymi bohaterkami są trzy kobiety: 30-letnia Sabina oraz jej matka i babcia. W życiu Sabiny brakuje mężczyzny. Dostrzegająca to matka usiłuje znaleźć kandydata na męża dla córki. Pewnego dnia Sabina poznaje tajemniczego Bronisława, mężczyznę o urodzie filmowego amanta. Spotkanie to wywoła serię zaskakujących zdarzeń w życiu wszystkich trzech kobiet.

Za rolę Sabiny w „Rewersie” Agata Buzek otrzymała nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej aktorki. Filmowi przyznano także nagrody w kategoriach: najlepsze zdjęcia (laureat: operator Marcin Koszałka), muzyka (laureat: kompozytor jazzowy Włodek Pawlik) i charakteryzacja (wspólna nagroda dla Waldemara Pokromskiego, Mirosławy Wojtczak i Ludmiły Krawczyk).

W jury konkursu głównego w Gdyni zasiadali: Krzysztof Krauze (przewodniczący), Andrzej Jakimowski, Dominika Ostałowska, Anda Rottenberg, Bogdan Dziworski, Zbigniew Hołdys i Ewa Braun.

/pap, spa/