03.10.2012

Holenderska szkoła Rząsy

Warszawa, 3 października (środa) 2012

Zdobył puchar UEFA, grał w Lidze Mistrzów i w finale Superpucharu Europy. Przez kilkanaście lat występował w ligach zagranicznych (Szwajcaria, Holandia, Serbia i Austria). Reprezentował Polskę w finałach mistrzostw świata w 2002 roku. Tomasz Rząsa był gościem naszego treningu.

Dyrektor reprezentacji Polski do spraw kontaktów z mediami pokazał nam kilkanaście ćwiczeń poprawiających „czucie” piłki. Dwa doprowadzili do perfekcji w swoich dryblingach Zinedine Zidane Zidane i Cristiano Ronaldo. – To są proste ćwiczenia z Holandii. Tak uczą się dzieci 5-6-letnie, np. w szkółce Ajaksu Amsterdam. Po pewnym czasie nie mają z nimi problemów. Nie patrzą w dół na piłkę, używają obu nóg, potrafią zmienić kierunek, odejść do boku. Na tej bazie można uczyć zwodów. Później dochodzą gierki z coraz większą liczbą zawodników i na coraz większym boisku. A jak jest u nas, chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę – tłumaczył Rząsa, który w ubiegłym roku grał przeciwko nam w drużynie Przyjaciół Orange.

Mamy nadzieję, że spodobało mu się to, co zobaczył, i przekona teraz selekcjonera Waldemara Fornalika, żeby poprowadził dla nas pokazowe zajęcia.

/spa/