28.03.2012

Młode talenty

28 marca (środa), Warszawa, OSiR Łabiszyńska

„Zubi” czekał na ten dzień 35 lat – powiedział Adam Romer. Na własnej skórze przekonaliśmy się na czym polega piłkarski program firmy Nike, który wyłania młode talenty na całym świecie.

– Elite Training Tour to część projektu Nike The Chance, którego ambasadorem jest trener Barcelony Pep Guardiola. W Polsce będziemy w 35 miastach. Dajemy szansę, ale nic nie gwarantujemy. Przetestujemy umiejętności piłkarskie i motorykę 2,5 tysiąca zawodników, wybierając 20 najbardziej utalentowanych – wyjaśniał menedżer Nike Poland Maciej Lasoń. – To 16 miejsc już jest zajętych – żartował Cezary Olbrycht, jeden z 16 szczęśliwców, którzy zostali wytypowani do wzięcia udziału w tym wyjątkowym treningu.

Gospodarze przygotowali dla każdego piłkarskie buty (T90, Mercurial, Tiempo lub CTR360). Dodatkowo zyskali w naszych oczach odmładzając większość z nas o kilka lat. Jak się okazało, system elektroniczny, w którym musieliśmy się najpierw zarejestrować, był przygotowany maksymalnie na zawodników z rocznika 1980.

Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda miała swojego opiekuna, który wyjaśniał na czym polega ćwiczenie, mierzył czas i wprowadzał dane do komputera.

Zaczęliśmy od 4 testów najważniejszych umiejętności piłkarskich (SKILLS): wyzwania Iniesty („totalna kontrola” – precyzja podań z wykorzystaniem ponumerowanych tablic), wyzwania Pique („mistrzowskie czucie piłki” – przerzuty), wyzwania Rooneya („zabójcza celność” – strzały) i wyzwania Ronaldo („eksplozja prędkości” – prowadzenie piłki). Liczyły się czas i dokładność. Za błędy dodawano karne sekundy. Szkoda, że mieliśmy tylko po jednej mierzonej próbie. Za drugim razem wyniki na pewno byłyby lepsze.

Później przeszliśmy do testów sprawności fizycznej (SPARQ). Najgorszy, czyli najtrudniejszy, był sprawdzian wytrzymałości szybkościowej (YO-YO, należało przebiec jak najwięcej odcinków 20-metrowych z określoną prędkością). Za pomocą specjalnej aparatury mierzyliśmy też wyskok, szybkość (sprint na 20 metrów) i zwinność (bieg ze zmianą kierunku).

Kończyliśmy grą, „uzbrojeni” w chipy mierzące pokonany dystans.

Pierwsza edycja The Chance odbyła się w 2010 roku. W eliminacjach tegorocznej wezmą udział zawodnicy z 54 krajów, którzy do 17 marca osiągnęli 16 rok życia. Trenerzy Nike wybiorą 100 piłkarzy, którzy pojadą do słynnej szkółki Barcelony na międzynarodowe finały. W doskonaleniu umiejętności pomogą uczestnikom dietetycy, psychologowie i specjaliści przygotowania fizycznego. Najlepsza szesnastka zakwalifikuje się do elitarnego programu szkolenia, który potrwa 4 tygodnie.

Eliminacje w polskiej edycji programu oparte są także o rozgrywki Nike Football League stworzona razem z portalem Playarena.pl.

/spa, Nike/