06.09.2014

Nowodworscy orlikowcy

Nowy Dwór Mazowiecki, 4 września 2014 (czwartek)

Przez kilka godzin, Nowy Dwór Mazowiecki stał się piłkarską stolicą naszego kraju. A to za sprawą niezwykłego wydarzenia – na „Orliku” usytuowanym przy Zespole Szkół w dzielnicy Modlin Twierdza, odbyła się oficjalna inauguracja 5. edycji Turnieju Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska.

Turniej, rozgrywany od 2010 roku, to bez wątpienia największa i najbardziej prestiżowa impreza piłkarska dla dzieci i młodzieży w Polsce. Biorą w niej udział drużyny dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych 10-11 lat oraz 12-13 lat. W czterech dotychczasowych edycjach turnieju wzięło udział ponad pół miliona najmłodszych adeptów futbolu. Do tegorocznego Turnieju Orlika zgłosiło się blisko 177 000 dziewcząt i chłopców z 18 600 drużyn!

W kapitalnie zorganizowanej imprezie, w atmosferze sportowego święta, wzięli udział m.in. minister sportu i turystyki – Andrzej Biernat, burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego – Jacek Kowalski, starosta Nowodworski – Krzysztof Kapusta, sekretarz generalny Szkolnego Związku Sportowego – Dariusz Abramuk, Ambasador Turnieju, mistrzyni Europy U-17 i najlepszą piłkarka w Europie do lat 17 w 2013 roku – Ewa Pajor oraz wiele gwiazd sportu i osób znanych ze świata show-biznesu.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w tym towarzystwie był Michał Kucharczyk – czołowy piłkarz warszawskiej Legii, który wielką karierę rozpoczynał właśnie w Nowym Dworze Mazowieckim, a wychował się na osiedlu Modlin Twierdza.

Wydarzeniu – jak i całemu turniejowi – towarzyszy hasło „Zagraj Smyku na Orliku” autorstwa Dominiki Jaworskiej ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Żabowie w zachodniopomorskim.

Kulminacyjnym punktem inauguracji w Nowym Dworze Mazowieckim był mecz piłkarski: Goście kontra UKS Reduta – drużyna chłopców, która na co dzień trenująca na miejscowym „Orliku”.

Po niezwykle emocjonującym widowisku, komentowanym „na żywo” przez znanego sprawozdawcę TVP – Rafała Patyrę, lepsi okazali się „orlikowcy”, wygrywając 8:1. Honorową bramkę dla zespołu Gości zdobył jej kapitan zawodnik grający z numerem 4, czyli… minister sportu i turystyki Andrzej Biernat.

W drużynie Gości – występującej w barwach zielono-czarnych – zagrali m.in.: w bramce burmistrz Jacek Kowalski, były zapaśnik, a dzisiaj gwiazda estrady Rafał Brzozowski, Piotr Zduński z serialu „M jak miłość” czyli Marcin Mroczek oraz znany prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

Uczniowski Klub Sportowy Reduta powstał w 2001 roku i funkcjonuje przy Zespole Szkół w Nowym Dworze Mazowieckim – Modlin Twierdza. Drużyna prowadzona jest przez Sławomira Rzeczkowskiego – Animatora na Orliku.

Andrzej Biernat minister sportu i turystyki ogłosił oficjalnie – „5 Turniej Orlika uważam za otwarty”.

Do rywalizacji turniejowej przystąpiły zespoły w kategorii chłopców starszych: Zespół Szkół Twierdza Modlin, Zespół Szkół nr 2 i SP nr 7 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz SP Zakroczym. Po zaciętych meczach każdy z każdym najlepszą drużyną została drużyna Zespołu Szkól nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Zobacz TUTAJ relację Mariusza Jankowskiego dla telewizji publicznej.

/www.msport.gov.pl/