24.05.2010

Półfinał, czyli plan prawie wykonany

19 maja (środa), Warszawa

Wzięliśmy udział w turnieju z okazji pierwszych obchodów dnia UEFA Grassroots w Polsce, czyli dnia popularyzacji piłki amatorskiej. Przed Pałacem Kultury i Nauki w centrum stolicy pojawiły się boiska ze sztuczną trawą i duży telebim.

Plan był taki. Wygrać w grupie wszystkie mecze, wszystkie, oprócz tego z Legią. Dojść do finału i tam w rewanżu pokonać legionistów, dowodzonych przez Marka Jóźwiaka.

Realizację planu zaczęliśmy perfekcyjnie. Pokonaliśmy reprezentację Polski kobiet do lat 19 (3:0). Później, zgodnie z planem, polegliśmy z Legią, ale po walce (1:2, gol Marcina Feddka).

W meczu decydującym o wyjściu z grupy spotkaliśmy się z przedstawicielami Sejmu RP. Poseł Roman Kosecki grał z taką ambicją, jakby to była Liga Mistrzów, ale parlamentarzyści nie dali nam rady (2:0).

Szykowaliśmy się już do meczu półfinałowego z drużyną występującą pod szyldem reprezentacji Polski, kiedy nagle lunęło. Deszcz, niestety, okazał się sprzymierzeńcem rywali. Nasza ambicja nie wystarczyła na umiejętności techniczne rywali, którymi kierował na boisku trener Stefan Majewski. Sromotnie przegraliśmy (1:4) i nie zrealizowaliśmy naszego planu na Grassroots.

Graliśmy czterech na czterech plus bramkarze. Mecze trwały po 10 minut.

Dziękujemy wszystkim, którzy zorganizowali turniej, naszym rywalom, a także kibicom, którzy pojawili się przed Pałacem Kultury i Nauki.

Grali: Konrad Dymalski, Mariusz Jankowski, Piotr Gołos, Michał Kocięba, Andrzej Twarowski, Marcin Feddek, Robert Błoński, Piotr Orliński, Michał Gąsiorowski i Maciej Sołdan.

W finale zespół Stefana Majewskiego odstąpił miejsce zawodnikom olimpiad specjalnych. Ci, niespodziewanie, pokonali legionistów 3:1!

Grassroots to program UEFA promujący rozwój piłki amatorskiej przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Zgodnie z ideą programu UEFA chce zachęcić do uprawnia piłki jak najwięcej zainteresowanych nią osób z różnych środowisk, np. dziennikarzy, artystów, niepełnosprawnych czy bezdomnych.

Najlepiej ideę Grassroots oddają słowa Dyrektora Technicznego UEFA Andy’ego RoxburghaFutbol jest jak tort, najlepsza warstwa jest na górze, pod nią jest równie „apetyczna” – składająca się z najlepszych młodych zawodników, którzy kiedyś stanął się elitą z górnej warstwy. Żadna z warstw jednak nie istniałaby bez największej, dolnej – podstawy, na której opiera się cała konstrukcja.

/mig, jankes, spa/