09.10.2012

PZPN patronuje

Polski Związek Piłki Nożnej patronuje oraz wspiera organizacyjnie ideę rozegrania spotkania Reprezentacji Polski Dziennikarzy z Blessington AFC. Celem meczu jest uczczenie pamięci Jamesa Nolana, irlandzkiego kibica, który zginął w Polsce podczas trwania UEFA EURO 2012.

21-letni Nolan zaginął bez wieści w nocy z 16 na 17 czerwca w Bydgoszczy. Po kilku dniach wyłowiono jego ciało z Brdy. Policja orzekła, że był to nieszczęśliwy wypadek. Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych pragnie uczcić pamięć o Jamesie i tym samym pokazać, że serdeczne kontakty polsko – irlandzkie nie skończyły się wraz z ostatnim gwizdkiem UEFA Euro 2012.

13 października Reprezentacja Polski Dziennikarzy zagra z Blessington AFC. To właśnie w tym klubie grał tragicznie zmarły Nolan. Z przekonaniem drużyny nie stanowiło żadnego kłopotu. – Irlandczycy zareagowali tak jak sobie wyobrażałem. Byli niezwykle zaszczyceni, że chcemy do nich przyjechać i zagrać. Przełożyli nawet swój ligowy mecz – powiedział Wojciech Jagoda, trener Reprezentacji Polski Dziennikarzy. W Blessington zainteresowanie wydarzeniem jest bardzo duże. Mieszkańcy, poprzez swoją obecność, chcą uczcić pamięć tragicznie zmarłego Jamesa.

Wszystko zostało załatwione bardzo sprawnie. Tomasz Bastkowski (dyrektor Polskiej Szkoły SEN w Dublinie), Rafał Burski (Prezydent Bydgoszczy) oraz Polski Związek Piłki Nożnej bardzo nam pomogli. Wystarczyło kilka maili i telefonów. Fajnie, że znaleźli się ludzie, którzy chcieli pomóc – stwierdził Jagoda. Drużyna zamieszka w domach Polonii skupionych wokół szkoły Tomasza Bastkowskiego.

Przed spotkaniem rodzina Nolana otrzyma pamiątkową koszulkę Reprezentacji Polski Dziennikarzy z numerem 21 oraz upominki od Polskiego Związku Piłki Nożnej i Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Rafał Bruski, gospodarz miasta z województwa kujawsko-pomorskiego, zapowiedział, że zagra kilka minut w meczu.

Mecz z Blessington AFC to nie jedyny punkt pobytu dziennikarzy na Zielonej Wyspie – wezmą między innymi udział w pasowaniu najmłodszych uczniów w polskiej szkole oraz obejrzą mecz Irlandia – Niemcy, który zostanie rozegrany w ramach eliminacji do finałów mistrzostw świata w 2014 roku w Brazylii.

Honorowy patronat nad charytatywnym meczem objęli Prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski oraz Grzegorz Lato, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

/pzpn.pl/

Oryginalną informację przeczytasz TUTAJ.