16.09.2017

Czapeczka, fair play i srebro

16 września (sobota), Druskienniki

Gdy czapeczka treningowa decyduje o mistrzostwie…

W dobrych nastrojach wracamy z turnieju dziennikarzy na Litwie. W zawodach, w których wzięło udział dziewięć drużyn, zajęliśmy drugie miejsce, a od zwycięstwa dzieliła nas jedna bramka. Turniej, rozgrywany w systemie „każdy z każdym”, wymagał od uczestników nie tylko umiejętności piłkarskich, ale również dobrego przygotowania fizycznego. Wszystkie zespoły miały do rozegrania aż osiem spotkań (po 15 minut), a z każdym kolejnym meczem zmęczenie i urazy coraz bardziej dawały się we znaki. Na podium znaleźli się ci, którzy znieśli trudy najlepiej.

Do zwycięstwa potrzebne było również szczęście. Zabrakło nam go w spotkaniu z Białorusią, z którą rywalizowaliśmy o pierwsze miejsce. Po pięciu kolejnych zwycięstwach potrzebowaliśmy remisu, aby zapewnić sobie pierwsze miejsce. W tym meczu zdarzyła się jednak najbardziej kuriozalna sytuacja turnieju. Już na początku, piłka podawana przez naszego obrońcę do bramkarza tak niefortunnie uderzyła w czapeczkę treningową wyznaczającą pole karne, że spadła pod nogi Białorusina. Ten bez trudu zdobył bramkę. Przeciwnicy postanowili zachować się fair i uzgodnili, że „oddadzą” nam tego gola. Niestety, ustaleń nie dosłyszał bramkarz, który obronił strzał po naszym wznowieniu. Po jego interwencji rywale już normalnie kontynuowali grę. No trudno… Mimo towarzyszącego nam rozczarowania, doceniamy sukces i srebrne medale, bo w minionych latach byliśmy daleko poza podium.

Wyniki: Polska – Rosja 1:0 (Banasik), Polska – Ukraina 2:0 (Papierz 2),  Polska – Egipt 4:1 (Kocięba 3, Papierz), Polska – Łotwa 1:0 (Gołos),Polska – Litwa 2:0 (Szustak, Kocięba), Polska – Białoruś 3:4 (Olkowicz, Papierz, Banasik),  Polska -Armenia 1:1 (Kocięba), Polska – Gruzja 1:2 (Kocięba).

Mimo niezbyt licznej kadry zagraliśmy kilka świetnych meczów i dobrze znieśliśmy trudy turnieju (no, może poza dwoma ostatnimi meczami). Marcin Szuba został wyróżniony przez organizatorów i wybrany najlepszym bramkarzem turnieju.

Na Litwie zagrali: Marcin Szuba, Dariusz Banasik, Piotr Gołos, Zbigniew Gondek, Wojciech Jakoniuk, Michał Kocięba, Daniel Olkowicz, Marcin Papierz i Michał Szustak.

/MS, MK/