03.05.2022

Vivat maj, 3 maj

3 maja (wtorek), Warszawa

„Vivat maj, 3 maj” – pod takim hasłem, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, wrócił na warszawskie ulice Bieg Konstytucji 3 Maja. Wróciliśmy i my, startując na 5 km w majowe przedpołudnie. Plan był taki, że Czarek Olbrycht z Mariuszem Walkiewiczem tworzą straż przednią, a Robert Błoński zabezpiecza tyły. Wreszcie była okazja oficjalnego debiutu naszych biegowych koszulek z jakże wymownym hasłem na plecach #MęczyNasPiłka. To oczywiście lekka prowokacja, bo piłka nas przede wszystkim cieszy, ale kiedy tylko jest okazja – nie uciekamy od biegania.

Bieg Konstytucji 3 maja ma wieloletnią tradycję i należy do Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”. Należą do niej także Bieg Powstania Warszawskiego (w tym roku 30 lipca) oraz Bieg Niepodległości (wiadomo, 11 listopada). Przed pandemią Bieg Niepodległości (2019 rok) był największą imprezą sportową w historii stolicy – ukończyło go prawie 19 tys.

Tym razem na starcie stanęło „tylko” trzy tysiące osób – pobiegliśmy nową trasą. Z ulicy Myśliwieckiej na Rozbrat, potem podbieg ulicą Książęcą do Placu Trzech Krzyży, prosta do Agrykoli, zbieg na dół (w poprzednich latach trasa prowadziła w odwrotną stronę, podbiegaliśmy Agrykolą), do ulicy Szwoleżerów, pętla ulicą Kawalerii i prosto do mety na ulicy Myśliwieckiej, na przeciwko Ambasady Hiszpanii. Niecałe pół godziny i można było odebrać pamiątkowy medal.

Już szykujemy się do lipcowego startu – tym razem biegu Powstania Warszawskie na 10 km.
/rb/