13.10.2012

Wygraliśmy dla Jamesa (wideo)

Blessington (Irlandia), 13 października (sobota)

To był jeden z najpiękniejszych i najbardziej udanych wyjazdów w historii naszej drużyny. 30 km od Dublina zagraliśmy mecz dla tragicznie zmarłego kibica reprezentacji Irlandii Jamesa Nolana (21 lat), który utonął w Bydgoszczy w trakcie Euro 2012.

Na trybunach wśród 200 kibiców byli wzruszeni rodzice Jamesa i jego bracia, którzy dostali od nas koszulkę z numerem 21. Przed meczem odegrano hymny narodowe. Była też minuta ciszy. Rywale zagrali w specjalnych zielonych koszulkach z nazwiskiem „Nolan” na plecach.

Do przerwy prowadziliśmy 1:0 po golu Mariusza Jankowskiego z TVP. „Jankes” bez kłopotów wykonał rzut karny po faulu na Marku Skalskim z GIGA Sportu. Irlandczycy grali bardzo twardo, dominowali fizycznie na błotnistej murawie, ale nie potrafili stworzyć okazji do strzelenia gola. W drugiej połowie wyrównali po rzucie karnym, ale w końcówce zwycięską bramkę po akcji Marcina Pawłowskiego z Polsatu Sport strzelił Bartosz Remplewicz, właściciel hotelu w Opalenicy, który podczas Euro gościł reprezentację Portugalii.

Wygraliśmy mecz, wściekle walcząc od pierwszej do ostatnie minuty. Po raz kolejny okazało się, że w trudnych momentach możemy na siebie liczyć. Jestem szczęśliwy, niech boja się Anglicy, z którymi gramy we wtorek. To był jeden z najdłuższych i jednocześnie najpiękniejszych dni w historii naszej drużyny. Żal, że kiedyś musiał się skończyć. James Nolan – szacunek. Obiecuję, że jeszcze tu wrócimy – powiedział uśmiechnięty od ucha do ucha trener Wojtek Jagoda. Na najlepszego piłkarza meczu Irlandczycy wybrali Piotra Dziewickiego z Canal+.

Na meczu pojawił się ambasador RP w Irlandii. W naszym zespole zadebiutował prezydent Bydgoszczy. Rafał Bruski wręczył rodzicom Jamesa flagę z kirem, która podczas Euro wisiała na miejskim ratuszu.

Przyjechaliśmy do Irlandii na zaproszenie Tomasza Bastkowskiego, dyrektora Polskiej Szkoły SEN w Dublinie. Przy okazji Dnia Nauczyciela pisaliśmy test i byliśmy świadkami pasowania pierwszoklasistów na uczniów.

Imprezie patronował Polski Związek Piłki Nożnej. Piotr Gołos (PZPN): Zagraliśmy piękny mecz w pięknych okolicznościach, dopingowani przez miejscowa Polonię, która także zadbała o wszystkie szczegóły pobytu Reprezentacji Dziennikarzy w Dublinie i Blessington, za co im serdecznie dziękujemy. Jestem wzruszony wspaniałą atmosferą i szczytnym celem tego wydarzenia. Mam nadzieje, że będziemy mogli pielęgnować nasze kontakty polsko – irlandzkie w takim pięknym stylu. Liczę, że spotkamy się wkrótce w Polsce.

To nasza pierwsza wygrana na Wyspach. W marcu 2009 roku w Belfaście zremisowaliśmy z Irlandią Północną 2:2.

W Blessington byliśmy gośćmi Erica Walkowiaka z hotelu Avon Ri, który ma nadzieję na przyjazd polskich kibiców przy okazji lutowego meczu reprezentacji Polski w Irlandii (rozmawiał Mariusz Jankowski).

Dzień przed meczem w Blessington obejrzeliśmy w Dublinie spotkanie eliminacji mistrzostw świata Irlandia – Niemcy (1:6).

Galerię zdjęć, które zrobił Tomasz Kostienko, znajdziesz w dziale MULTIMEDIA.

/rb, spa/